V školskej jedálni na ZŠ Veľký Šariš sme inštalovali päť kompostérov GG 02.
Umiestnite svoj kompostér s minimálnym nárokom na priestor a v súlade s legislatívou. Rýchlo a jednoducho. Stiahnite si teraz zdarma podrobný návod a už sa netrápte nad tým, kde a ako ho umiestnite vo vašej prevádzke.
Väčšina obcí a miest už začala so zberom kuchynského odpadu.
Povinnosti vyplývajúce z nakladania s týmto problematickým odpadom, jeho separácia, zber a následná likvidácia vyvoláva samosprávam vrásky na čele.
Trvalým a pritom ekonomicky a ekologicky zaujímavým riešením, je vybudovanie vlastného zariadenia na likvidáciu kuchynského odpadu. Je v ňom možné súčasne spracovať kuchynský odpad z domácností, zo školských stravovacích zariadení, či z komerčných reštauračných prevádzok. Časová návratnosť vložených finančných prostriedkov do obstarania takéhoto typu kompostárne je pomerne krátka. Pri využití dotácií z Fondov EÚ, či iných grantov sa ich návratnosť dramaticky znižuje.
Základom takejto kompostárne sú spoľahlivé a efektívne GrrenGood kompostéry. Vyznačujú sa robustnou konštrukciou, jednoduchou a intuitívnou obsluhou. Pričom spĺňajú tie najprísnejšie podmienky aktuálnej legislatívy s veľkou rezervou. V priebehu dvadsiatich štyroch hodín dokážu zmeniť rozkladajúci sa kuchynský odpad na čerstvý kompost, ktorý prešiel hygienizačným procesom, kde sa zbavil všetkých potenciálnych patogénov.
Vo vyzbieranom kuchynskom odpade sa reálne nachádzajú zložky, ktoré tam nemajú čo robiť. V nádobách často vídať plastové obaly, tašky, kusy dreva, veľké kosti, topánky, staré šatstvo, alebo dokonca stavebný odpad. Takto veľmi znečistený kuchynský odpad nie je možné spracovať a preto končí na skládkach. Zbytočne tak zaťažuje životné prostredie a samosprávam zvyšuje náklady za jeho likvidáciu.
Ako vyzerá reálne vyzbieraný kuchynský odpad? Nie sú to len šupy zo zeleniny, ovocia a zemiakov. Značnú časť obsahu zberných nádob tvorí varené jedlo, omáčky, polievky, mäso, kosti, mliečne výrobky, vajíčka, chlieb a pečivo. Syry, či iné výrobky po záruke, často aj s plastovými obalmi. To všetko býva v lepšom prípade zabalené v biodegradovateľných, alebo kompostovateľných vreckách. Nájdeme v ňom aj množstvo koncentrovaného tuku (oleja). Ten tam samozrejme nemá čo robiť. Mal by sa zbierať a spracovávať samostatne. Takýmito zložkami znečistený odpad nie je možné spracovávať v žiadnom schválenom zariadení.
Aby sme mohli spracovávať aj takýto typ odpadu, vyvinuli sme zariadenie, ktoré kuchynský odpad upraví ešte pred vstupom do kompostéra. Najprv odpad rozdrví na malé kúsky. Následne z neho oddelí nadbytočnú tekutú zložku. Rozdrvením tvrdých častí odpadu a biodegadovateľných obalov sa značne urýchli ich spracovanie. Separáciou nadbytočnej tekutiny sa zníži objem spracovaného odpadu a súčasne sa eliminuje aj vysoký podiel oleja. Ten môže spomaľovať a komplikovať celý proces spracovania. Výhodou tohto procesu je zvýšenie výkonu kompostéra až o 50% pri súčasnom znížení nákladov na energiu a času potrebného na spracovanie odpadu.
Stiahnite si teraz zdarma podrobné informácie o úprave kanalizačnej prípojky, aby ste z vášho kompostéra vyťažili maximum.